Правове виховання

"ПРАВОВЕ ВИХОВАННЯ ДОШКІЛЬНИКІВ"

Одним із важливих завдань правового виховання є формування в дітей правових почуттів - регуляторів їх поведінки. Це почуття правомірності обраної мети, її справедливості й усвідомлення відповідальності за свої вчинки.

Не менш важливим є формування в дітей навичок і звичок відповідної поведінки: не зашкодь, не зруйнуй, не зламай. Цей процес має відбуватися з опертям на одвічні морально-етичні цінності. Важливу роль відіграє формування в дітей активної позиції в адекватній правовій сфері: вчити долати в свідомості окремих вихованців помилкові погляди і, подекуди вже сформовані переконання негативного змісту, негативні навички і звички, що сформувалися внаслідок помилок і недоліків виховання в сім’ї та дошкільному закладі. Успіху в правовому вихованні можна досягти лише за умови, якщо ці завдання розглядати в органічній єдності з усіма іншими виховними видами: трудовим, моральним, екологічним, економічним вихованням тощо.

Для того, щоб отримати очікуваний результат, слід використовувати різні методи та прийоми. Особливу роль відводимо грі. В її процесі діти не лише краще усвідомлюють та розв’язують певні завдання, а й опановують навичками практичної поведінки. Відтак правове виховання реалізується в комплексі з іншими видами: трудовим, моральним, екологічним, економічним вихованням тощо.

Засобами морального виховання готують дитину до сприйняття та засвоєння морально-етичних норм, що є базисом для правових уявлень. Вони сприятимуть у майбутньому формуванню нетерпимості до правопорушень, стимулюватимуть позитивне ставлення до праці, власності, додержання вимог законодавства.

Саме родина закладає підґрунтя вихованості, особлива міцність якого пояснюється тим, що базується воно на любові між батьками і дітьми.  Якщо кожна дитина змалечку засвоїть, що вона є людиною, особистістю, що вона має людські права, честь і гідність, може вільно висловлювати свої думки, тільки тоді вона зможе впливати на перебіг подій у суспільстві і брати участь у побудові дійсно незалежної демократичної правової держави.
Завданням правового виховання дітей дошкільного віку є надання відомостей дітям про правові норми, що регулюють відносини практично в усіх сферах суспільного життя; орієнтування дошкільників на загальнолюдські й національні цінності в дусі поваги до прав і свобод людини і громадянина; створення умов для набуття дошкільниками досвіду правомірної поведінки й толерантного спілкування; виховання любові та поваги до прав і свобод інших людей.
Критерієм результативності морально-правового виховання дошкільників виступає сукупність таких показників:
-     знання дитиною способів поведінки за певними моральними правилами, дотримання їх у різних видах діяльності – у грі, в іграх-заняттях, у трудовій, побутовій діяльності; розуміння значення моральної поведінки;
-     знання дитиною елементарних прав та обов’язків дитини, розуміння зв’язку між поняттями: «право», «правило», «честь», «обов’язок», розуміння свого статусу в суспільстві;
-    вміння аналізувати поведінку дорослих стосовно дітей, прагнення дитини до високої самооцінки.
Отже, якщо кожна дитина змалечку засвоїть, що вона є людиною, особистістю, що вона має людські права, честь і гідність, може вільно висловлювати свої думки, тільки тоді вона зможе впливати на перебіг подій у суспільстві і брати участь у побудові дійсно незалежної демократичної правової держави.